Přeskočit na obsah

Antonius a Kleopatra v desáté premiéře

Plakát ke hře Antonius a Kleopatra. Foto: Karlovarské městské divadlo.

Karlovy Vary – Divadelní představení Antonius a Kleopatra v desáté premiéře režiséra Jiřího Seydlera představí již dnes v 19.30 hod. Karlovarské městské divadlo, které tuto hru uvedlo na divadelní prkna v Karlových Varech historicky poprvé. A dnes poprvé bude tato hra uvedena v překladu Jiřího Joska, který vytvořil komorní úpravu této „nejerotičtější Shakespearovy hry“.

William Shakespeare se narodil v roce 1564 ve Stratfordu nad Avonou do rodiny koželuha, rukavičkáře a řezníka Johna Shakespeara. Měl pět mladších sourozenců. V osmnácti letech se oženil s Ann (Agnes) Hathawayovou, dcerou zámožného rolníka, s níž měl tři děti – dceru Susanne a dvojčata Hamneta a Judith. Jeho syn Hamnet zemřel z neznámých důvodů v 11 letech. V roce 1590 odešel Shakespeare do Londýna, kde své první zaměstnání získal u divadla. Právě v 90. letech 16. století začal působit jako herec a upravovat hry. Mezi lety 1591 až 1613 napsal 37 her, 4 rozsáhlé lyricko-epické básně a 154 sonetů. V roce 1597 zakoupil New Place ve Stratfordu pro svou rodinu, za níž se vrátil zpět v roce 1613. Ve Stratfordu v roce 1616 umírá.

Plakát ke hře Antonius a Kleopatra. Foto: Karlovarské městské divadlo.
Plakát ke hře Antonius a Kleopatra. Foto: Karlovarské městské divadlo.

Dnes se na prknech Karlovarského městského divadla odehraje slavný antický příběh o zničující lásce a stravující vášni velice podobný tragédii Romeo a Julie, taktéž z pera Williama Shakespeara. Tento příběh odehrávající se na pozadí velké a patřičně ušpiněné politiky představí Jana Maléře v roli Marca Antonia, Františka Špačka jakožto Octavia Ceasera, Karla Besedu alias Enobarba. V ženském obsazení uvidíme Josefínu Voverkovou hrající egyptskou královnu Kleopatru, Lenku Langovou-Ouhrabkovou ztvárňující postavu Octavie, sestry Octavia Ceasera a manželky Antoniovy, a Lucie Domesová doplní herecké obsazení jako Charmiana.

Josefína Voverková, představitelka Kleopatry v karlovarské inscenaci, k práci na Kleopatře uvedla: „Jsem zvědavá a moc se těším. Kleopatra je žena se vším všudy, která s kouzlem ženství dokáže neskutečně pracovat, a to v dobrém i zlém. Říká se, že je to nejrozporuplnější Shakespearova postava vůbec – a asi s tím souhlasím; člověk ji chvílemi miluje, chvílemi jí opovrhuje a říká si ‚panebože’… Z hereckého hlediska je to úžasná postava. A já jsem moc vděčná, že si mě tahle příležitost našla právě teď.“.

Josefína Voverková, představitelka Kleopatry karlovarské inscenace. Foto: Karlovarské městské divadlo.
Josefína Voverková, představitelka Kleopatry karlovarské inscenace. Foto: Karlovarské městské divadlo.

O tom, jestli je Antonius kladná či záporná figura hovořil Jan Maléř, představitel této postavy v karlovarské inscenaci: „Především nešťastná. V něčem je mi hodně sympatický, ale je to moula. Rozumím mu, protože ženy s námi ‚kroutí‘ hodně – ale ve chvíli, kdy má tak obrovskou zodpovědnost, nesmí ‚vyměknout‘, nemůže rozhodovat jen sám za sebe. Připadá mi, že tohle hodně nezvládl. Jestliže táhnu tak obrovské impérium, musím ho táhnout – ne že otočím loď a táhnu za Kleopatrou, která se zrovna rozhodla, že odtáhne…“.

Jan Maléř, představitel Antonia v karlovarské inscenaci. Foto: Karlovarské městské divadlo.
Jan Maléř, představitel Antonia v karlovarské inscenaci. Foto: Karlovarské městské divadlo.

V Karlových Varech jsou Shakespearova dramata velmi oblíbená. Již v letech 1949 – 1955 byly uvedeny v režii významného divadelníka Bohuše Stejskala hry Sen noci svatojánské (1950, v roli Klubka Jan Jakl), Othello (1951, v roli Jaga Gustav Opočenský), Večer tříkrálový (1952, v roli Malvolia Karel Fišek) a Zkrocení zlé ženy (1954, v hlavních rolích Josef Kotapiš a Renata Olárová). V roce 1956 následovala poprvé a prozatím naposledy tragédie Romeo a Julie (režie Jiří Škobis, v hlavních rolích milenců František Vicena a Eva Vosáhlová). Kromě těchto her se v divadle odehrály například hry Benátský kupec, Hamlet nebo Othello.

A co říci závěrem? Činohra Karlovarského městského divadla své návštěvníky dnes uvítá s jubilejní desátou premiérou v režii Jiřího Seydlera v novodobé historii souboru. Kromě toho je Antonius a Kleopatra také historicky prvním uvedením této Shakespearovy hry v Karlových Varech, která se dnes poprvé v Karlových Varech ukáže v komorní úpravě překladu Jiřího Joska, představitele současné špičky shakespearovského bádání a překladů.

Sonet 129 Williama Shakespeara ze hry Antonius a Kleopatra v překladu Jiřího Joska. Autor textu: Jiří Joska.
Sonet 129 Williama Shakespeara ze hry Antonius a Kleopatra v překladu Jiřího Joska. Autor textu: Jiří Joska.

Zajímavé odkazy:

X