Přeskočit na obsah

/Stručně/ Jihlava získala modely soch z Parku Gustava Mahlera

Jihlava získala modely soch z Parku Gustava Mahlera. Foto: Magistrát města Jihlavy.

Jihlava – Jihlava získala od světově uznávaného akademického sochaře Jana Koblasy modely, podle kterých vznikaly plastiky pro Park Gustava Mahlera. Z hamburského ateliéru Jana Koblasy dopravili zástupci radnice například třetinový model sochy Gustava Mahlera a bronzovou studii Mahlerovy hlavy.

Jihlava získala modely soch z Parku Gustava Mahlera. Foto: Magistrát města Jihlavy.
Jihlava získala modely soch z Parku Gustava Mahlera. Foto: Magistrát města Jihlavy.

„Mistr Koblasa dále na Jihlavu bezplatně převedl vlastnické právo na 16 kusů A3 listů s fotografiemi a kresbami, na nichž je zachycen postup zrodu parku i samotného pomníku Gustava Mahlera. Získali jsme také asi čtyřiceticentimetrový sádrový model figury Gustava Mahlera, sádrovou studii portrétu Gustava Mahlera v lehce nadživotní velikosti a tři styrodurové modely soch ptáků v asi třetinové velikosti,“ uvedl náměstek primátora pro oblast kultury Milan Kolář. Artefakty budou v příštím roce vystaveny v Domě Gustava Mahlera v Jihlavě. „Modely a skici jsou dokumentem, popisem cesty, kterou autor prošel při práci na uměleckých dílech pro Park Gustava Mahlera. Pro Jihlavu je čest, že tyto výtvory z dílny této skutečně světové osobnosti může mít,“ dodal Milan Kolář.

Jan Koblasa je významný český sochař, malíř a grafik, autor mnoha filozofických esejů, scénograf, básník, hudebník, byl vedoucím katedry umění v Kielu. V roce 2002 bylo Janu Kolbasovi uděleno státní vyznamenání 1. stupně Medaile Za zásluhy prezidentem Václavem Havlem. Jeho dílo je známo po celém světě, je zastoupen v mnoha významných sbírkách a galeriích po Evropě, Asii, Americe i v Africe. Jan Koblasa žije a tvoří v Hamburku.

Modely soch ptáků se nacházejí v Dobřichovicích u sochaře Jaroslava Řehny, který byl spolupracovníkem Jana Koblasy – vytvořil dle mistrova návrhu tři sochy ptáků a tři kamenné ryby. Modely plastik přenechal autor městu za cenu materiálu.

Štítky:
X