Přeskočit na obsah

Všichni jsme stejně teplí aneb Prague Pride 2015

Conchita Würst. Foto: Markus Morianz.

Praha – Festival Prague Pride 2015, který se v tomto roce nese v duchu sloganu „Všichni jsme stejně teplí“, se uskuteční ve dnech 10. až 16. srpna 2015 v Praze. Kromě tradičního průvodu Prahou nabídne řadu kulturních událostí. Ty nejvýznamnější přinášíme v tomto článku.

Již zítra začíná v Praze LGBT festival Prague Pride 2015. Jedná se již o 5. ročník festivalu, který s sebou přináší řadu rozporuplných emocí mezi občany České republiky. A možná právě proto se letošní ročník nese v duchu sloganu „Všichni jsme stejně teplí“, který je vidět na řadě billboardech po České republice. Festivalový slogan tak evokuje k tomu, aby se mezi lidmi přestalo rozlišovat, zda-li je někdo homosexuál či není, neboť to opravdu není důležitá vlastnost.

Pakliže se řekne Prague Pride 2015, převážná většina lidí si vybaví pouze průvod Prahou. Prague Pride ovšem není jen o průvodu, ale také o řadě kulturních akcích, které v Praze probíhají a festival doprovází. Letošní ročník je pak obzvlášť výjimečný, neboť jeho návštěvníci se mohou těšit na opravdu zajímavé akce, z nichž čtyři nejvýznamnější přinášíme v tomto článku.

Zahajovací koncert Prague Pride 2015

Dne 10. srpna 2015 v 18:00 hod. odstartuje famózní zahajovací koncert na Střeleckém ostrově v Praze. Vystoupí na něm mladý gay zpěvák Jaro Smejkal, slavná Aneta Langerová s albem Na Radosti, které bylo oceněno hudebními cenami, a nebude chybět ani vousatá zpěvačka Conchita Würst, výherkyně evropské pěvecké soutěže Eurovision Song Contest 2014, která Eurovision Song Contest 2015 taktéž spolumoderovala.

Aneta Langerová. Foto: Olga Špátová.
Aneta Langerová. Foto: Olga Špátová.

Jak již ze samotného názvu vypovídá, slavnostní zahajovací koncert má zahájit festival Prague Pride 2015, který nesestává pouze z pochodu Prahou, ale z celého týdne zajímavých kulturních akcí a aktivit. Koncert na Střeleckém ostrově oficiálně otevře nejen celý festival Prague Pride, ale zároveň i festivalovou vesničku Pride Village, která bude na ostrově umístěna od pondělí do pátku. Bude v ní připraven odpolední a večerní program. Odehrají se zde koncerty, swingové odpoledne, lekce jógy, křest dětské knížky nebo barvení trik. Chybět nebude ani oblíbené večerní promítání filmů z queer festivalu Mezipatra.

Za zmínku stojí taktéž vstupné na koncert, které je symbolické ve výši 100 Kč. Ostatní akce na Střeleckém ostrově jsou zdarma.

Conchita Würst. Foto: Markus Morianz.
Conchita Würst. Foto: Markus Morianz.

Koncert The London Gay Men’s Chorus

Dne 14. srpna 2015 na prknech Nové scény Národního divadla v Praze vystoupí The London Gay Men’s Chorus, největší mužský pěvecký sbor v Evropě čítající na 230 členů, z nichž 190 jsou zpěváci, přestože v době svého vzniku v roce 1991 tvořilo sbor pouhých 6 zpěváků. Sbor má velmi široký repertoár nezaměřující se pouze na jeden žánr, který navíc doplňuje i choreografií a velmi často se také při vystoupení spojuje s dalšími sbory. A tak na jejich Koncertu proti šikaně vystoupí společně s českým mužským gay sborem Doodles, který působí v Praze od roku 2011.

Vstupenky lze zakoupit od 350 do 490 Kč v síti TICKETSTREAM včetně kanceláří ČEDOK a FIRO-TOUR.

London Gay Men’s Chorus zdraví Prague Pride. Zdroj: London Gay Men’s Chorus.

Dogtown – taneční vystoupení choreografa Rosana Nadara

Dne 14. srpna 2015 ve 21:00 hod. na Střeleckém ostrově v Praze, proměněném na Pride Village, se odehraje světová premiéra tanečního vystoupení Dogtown izraelského choreografa Rosana Nadaro, který měl přesně 31 dnů na to, aby taneční vystoupení stvořil a nacvičil se dvěma českými tanečníky.

Dogtown. Foto: Vojtěch Brtnický.
Dogtown. Foto: Vojtěch Brtnický.

Mužské postavy dlí uvnitř zdí, hledají milující pohled a vřelé objetí. Pomalu odhalují pravou podstatu lásky, která následuje po nahé, hluboké samotě každodenního života ve skořápce. Podaří se jim prolomit jejich vlastní zdi a dosáhnout do pečlivě střeženého prostoru ostatních. Díky jejich schopnosti hlubokého porozumění sobě samému jsou schopni udržet si vnitřní rovnováhu a dotknout se základních poloh citlivosti, štěstí a porozumění. Prostor pro jejich sny se zhmotní pro každého z nich.

Pozvánka: Dogtown. Zdroj: Prague Pride.
Pozvánka: Dogtown. Zdroj: Prague Pride.

Světová premiéra se odehraje právě na Střeleckém ostrově, zájemci ji mohou zhlédnout zdarma. Poté bude představení uvedeno v divadle Ponec.

Prodloužení výstavy Rudolfinum

Až do 16. srpna 2015 byla prodloužena výstava Rogera Hiornse, výrazného představitele mladé generace britské umělecké scény, který v Galerii Rudolfinum vystavuje sochařské instalace se silným sociálním a environmentálním podtextem.

Motor vojenské stíhačky, rozdrcený oltář, lavičky z parku – předměty denního života získávají v prostředí galerie nový kontext. Navíc jsou občas „aktualizovány“ přítomností ohně a nahých mladíků. Hiorns však návštěvníkům galerie nedopřává jistotu. Mladíci i plamínky ohně se vyskytují zcela náhodně a nepředvídatelně.

Videopozvánka: Výstava Roger Hiorns. Zdroj: Galerie Rudolfinum.

Výstava měla původně končit těsně před Prague Pride, Galerie Rudolfinum ji však pro Prague Pride o týden prodloužila a je možné ji navštívit se slevou 25 % s festivalovým kupónem.

Komentované prohlídky výstavy s kurátorem se konají česky ve středu 12. srpna od 17.00 hod. a anglicky v pátek 14. srpna taktéž od 17.00 hod.

X