Přeskočit na obsah

Arnošt z Pardubic vplouvá do páté sezóny

Arnošt z Pardubic vyjede popáté. Foto: Magistrát města Pardubic.

Pardubice – Výletní loď Arnošt z Pardubic vypluje v dubnu 2016 do další letní sezony.

V průběhu čtyř let, které uplynuly od její rekonstrukce, se stala pardubickou atrakcí. Plaveb do Kunětic, Brozan a Srnojed si užívají školní děti i dospělí, obyvatelé Pardubic i návštěvníci města. Přesto se provoz lodi neobejde bez dotací.

„Město letos poskytne provozovateli Arnošta, tedy Dopravnímu podniku města Pardubic, dotaci 300.000 korun. Stejnou částku uvolní také Pardubický kraj,“ řekl náměstek primátora pro dopravu Jiří Rozinek. „Našim společným cílem je podpora cestovního ruchu a loď je jednou ze zvláštností, které mohou Pardubice nabídnout svým návštěvníkům. Z hladiny Labe je nezapomenutelný pohled na zámek a historickou část města lemovanou zelení, stejně jako na pardubická sídliště či Kunětickou horu. Takový zážitek mnoho českých měst nenabízí,“ řekl primátor Pardubic Martin Charvát.

Arnošt z Pardubic vyjede popáté. Foto: Magistrát města Pardubic.
Arnošt z Pardubic vyjede popáté. Foto: Magistrát města Pardubic.

Dopravní podnik provozuje Arnošta z Pardubic od roku 2012. O rok dříve nechal loď postavenou v roce 2001 zrekonstruovat a tím ji prakticky zachránil před likvidací. Arnošt je v provozu celoročně, v zimě se však četnost plaveb řídí počasím a zájmem veřejnosti. V době, kdy je zakotven v přístavišti u Tipsport arény zde funguje restaurace, která nabízí občerstvení i během plavby. V letní sezoně loď vyplouvá denně podle jízdního řádu, mimo to nabízí možnost mimořádných plaveb na objednávku pro uzavřené skupiny. Odehrávají se tu firemní setkání, oslavy, hudební večery, ale také romantické svatby.

Osobní motorová loď Arnošt z Pardubic je dlouhá cca 27 metrů, široká pět metrů a má kapacitu pro 50 lidí na kryté spodní palubě a 75 na nekryté palubě horní. Kotviště u mostu Pavla Wonky například v loňském roce opustila během roku 360 krát a plavilo se s ní přes 8700 pasažérů. Nejfrekventovanějšími měsíci byly květen až srpen. Oblíbená je plavba do Kunětic, během níž musí loď na pardubickém zdymadle proplout plavební komorou, stejně atraktivní, zejména pro cestující na horní palubě, je však i cesta opačným směrem do Srnojed, kdy loď proplouvá pod třemi mosty.

X