Česko čeká obrovský jarní úklid

Česká republika – Obrovská uklízecí akce celorepublikového rozměru “Ukliďme svět, Ukliďme Česko” je za rohem. Již 7. dubna 2018 vyrazí desetitisíce dobrovolníků uklidit různá zákoutí naší republiky.

Dne 7. dubna 2018 propukne po celé České republice hromadný úklid v rámci akce Ukliďme svět, ukliďme Česko. Úklidu se v tento den dočkají stovky míst – k 2. dubnu bylo registrováno téměř patnáct set organizátorů jednotlivých úklidů. Nejedná se však o konečné číslo. Na webových stránkách akce Ukliďme svět, ukliďme Česko neustále přibývají noví organizátoři. Mezi organizátory jsou nejenom soukromé osoby, ale také firmy, obce, školy i různé organizace, například domy dětí a mládeže, sbory dobrovolných hasičů, skauti, různé spolky či politické strany. Do úklidu se zapojí nejen dospělí, ale také děti.

Přidejte se k akci Ukliďme svět, Ukliďme Česko v roce 2018. Autor: Ukliďme svět, Ukliďme Česko.

Proměnou projdou rozličná zákoutí republiky. Uklízet se budou hájky, meze, pole, lesy a louky, cyklostezky, naučné stezky, remízky, polní i lesní cesty, parky, sady, dětská hřiště, hradby, schody, okolí řek, potoků, rybníků nebo vodopádů. Naplánován je také například úklid křížové cesty v Nejdku (okres Karlovy Vary), okolí kostela Sv. Blažeje ve Starém Plzenci (okres Plzeň-město) či cukrovaru v Břeclavi. Čistější budou po 7. dubnu mnohá města či vesnice, a to nejen v blízkosti lidských obydlí.

Pozvánka na úklid 7. dubna 2018. Autor: Ukliďme svět, ukliďme Česko.

Úklid se uskuteční v každém ze čtrnácti krajů, stejně tak nechybí jeden jediný okres, v němž by se úklid nekonal. Přestože byl za hlavní uklízecí den vyhlášen 7. duben, proběhlo již téměř osmdesát úklidů. Poprvé se letos uklízelo již 13. ledna 2018 na Praze 3, kde proběhl úklid Vítkova, jižní stráně a cyklostezky. Řada úklidů je naplánována také po 7. dubnu.

Ukliďme Česko v dubnu 2017. Zdroj: Ukliďme Česko.
Ukliďme Česko v dubnu 2017. Zdroj: Ukliďme Česko.

Letošní rok nabídne kromě dobrého pocitu z úklidu a hezčího prostředí také soutěž fotografií z úklidů. Do soutěže se může zapojit každý z účastníků bez omezení. Účastníci akce, kteří se budou chtít zapojit, mohou soutěžit v kategoriích: Kuriozita, Před a po, Celebrita uklízí, Speciální kategorie – video. Školní kolektivy zapojené do úklidu se mohou zúčastnit také školní soutěže. Stačí jen vytvořit komiksové umělecké dílo na motivy proběhlého úklidu ve formě posteru nebo plakátu o velikosti A1. Uzávěrka pro obě soutěže je stejná, a to 30. dubna 2018.

Jak se zapojit:

Veškeré informace o konkrétních místech úklidu, možnostech registrace jako organizátor či dobrovolník a podrobné informace k probíhajícím soutěžím naleznete na stránkách pořadatelů akce: Ukliďme svět, Ukliďme Česko.