Ústecká zoo pátrá po Lumpem!

Ústí nad Labem – Zoologická zahrada v Ústí nad Labem slaví sto desáté výročí od založení Lumpeparku. Při této příležitosti hledá nejvěrnějšího dvojníka zakladatele Heinricha Lumpe, který v roce 1908 založil první přírodní ptačí rezervaci ve střední Evropě, z níž po 2. světové válce postupně vznikla dnešní zoologická zahrada.

Je tomu již 110 let, kdy na naprosto nevhodném území bývalé cihelny a skalnatého povrchu vytvořil Heinrich Lumpe (*16. 2. 1856 Doubice u Krásné Lípy, †22. 2. 1936 Dubí na Teplicku) svého druhu první ptačí rezervaci ve střední Evropě známou pod jménem Lumpepark. Se stavbou započal tento německého původu ústecký velkoobchodník se železářským zbožím, zakladatel specializované firmy na výstavbu vodních děl Norbömische Wasserbaugesellschaft (Severočeská vodovodní společnost), jeden z největších mecenášů ústeckých dějin, ochránce přírody a milovník ptactva v roce 1908 a k jejímu dokončení došlo mezi lety 1913 až 1914. Od té doby byla přírodní rezervace otevřena pouze pozvaným hostům a jen několikrát do roka široké veřejnosti. Teprve mezi lety 1920 a 1921 se přírodní rezervace otevřela pro pozdně jarní až podzimní období široké veřejnosti.

Unikátní dílo, které v rámci ochrany přírody předčilo svou dobu, dodnes tvoří srdce zoologické zahrady, byť se jeho mnohé součásti nedochovaly. Nebýt Heinricha Lumpeho, Ústí nad Labem by dnes pravděpodobně nemělo jednu ze svých několika málo dominant, kterými se může pyšnit, a které navštěvují nejen občané z různých koutů České republiky, ale také ze zahraničí.

„U příležitosti výročí vyhlašuje ústecká zoo Pátrání po Lumpem vhodnou pro všechny kreativce, umělce, milovníky historie, ba i recesisty, kteří se chtějí stát osvícenou osobností – samotným Heinrichem Lumpem,“ uvádí Nikola Roštejnská z ústecké zoo. „Zoo hledá jeho nejvěrnějšího dvojníka, proto si pozorně prohlédněte dobové fotografie, a pokud u sebe či někoho známého spatřujete podobné rysy (či je dokážete napodobit), neváhejte! Sežeňte si vhodné doplňky (knír, klobouk, oblek…) dokreslující celou postavu, vyfotografujte se a svoji podobiznu nám zašlete na adresu vzdelavani@zoousti.cz,“ doplňuje Matěj Kynšt z útvaru kontaktu s veřejností.

Leták: Hledá se Heinrich Lumpe. Zdroj: Zoologická zahrada v Ústí nad Labem.
Leták: Hledá se Heinrich Lumpe. Zdroj: Zoologická zahrada v Ústí nad Labem.

„Nejvěrnější dvojníci se utkají ve finále 7. dubna přímo v areálu zoo na akci Zahájení letní sezóny 2018. Vítěz si odnese hodnotnou výhru v ceně několika tisíců korun, kterou nikde jinde získat nemůže. Nejedná se nic menšího než zážitkový program u našich slonů,“ dodává na závěr Nikola Roštejnská s tím, že závěrečné datum pro zasílání podobizen není pevně stanoveno. Zájemci o soutěž tak mají čas pro jejich zaslání až do Zahájení letní sezóny, které se koná 7. dubna 2018, a během které proběhne finále soutěže.

Heinrich Lumpe, 1912. Zdroj: Zoologická zahrada v Ústí nad Labem.
Heinrich Lumpe, 1912. Zdroj: Zoologická zahrada v Ústí nad Labem.

“Nedostatek odborného vzdělání v přírodních vědách vynahrazoval zápalem a schopností realizovat své smělé plány.”

Zdroj citace: VELÍMSKÝ, Tomáš, Kristina KAISEROVÁ a kol. Katalog k výstavě Společenské, kulturní a ideové transfery v historii příhraničního regionu Severozápadních a Severních Čech a jejich role pro jeho rozvoj a udržitelnost. Ústí nad Labem: Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem, 2014. ISBN 978-80-7414-968-9. Dostupné také z: http://ff.ujep.cz/naki/transfery/katalog/files/assets/basic-html/page1.html