/Komentář/ Brutální boj proti hrabošům má první nevinné oběti. Toto šílenství proto musí jednou pro vždy skončit

Aktualizoval/a dne

Tábor – Nesmyslný a neskutečně brutální boj proti údajně přemnoženým hrabošům vedl k tomu, před čím jsem varoval už před pár týdny. Na Moravě evidují první potvrzená úmrtí zajíců, které otrávil jed používaný na trávení hrabošů.

Myslivci našli několik desítek uhynulých zajíců a nějaké bažanty, u většiny se na definitivní potvrzení příčiny úmrtí teprve čeká. Co však nepočká ani sekundu, je okamžitý a definitivní zákaz plošného používání brutálních jedů na bázi fosfanů.

Je sice dobře, že ministerstvo zemědělství po okamžité a oprávněné kritice ochranářů a ministerstva životního prostředí dočasně odložilo povolení používat kruté jedy typu Stutox II, ale to ani zdaleka nestačí. Tento jed totiž působí velmi bolestivou smrt, kdy otrávené zvíře umírá i dlouhé hodiny po jeho požití. Už jeho použití proti samotným hrabošům není podle mě humánní. O to méně pochopitelné je, když se někdo dovolává jeho plošné aplikace.

To totiž vede k vyhubení takřka všech živočichů v dané lokalitě. Ty se otráví buď přímo pozřením jedu, nebo sekundárně sežráním otráveného hraboše. Že tyto obavy nejsou neoprávněné, dokazuje nejen aktuální zpráva o otrávených zajících a bažantech, ale také zkušenosti z minulosti. Například před devíti lety jed na hubení hrabošů zabil na Olomoucku zhruba patnáct stovek racků.

Zde je nutné pozastavit se nad celým systémem povolování plošné aplikace. Jde o zásadní legislativní chybu, že použití jedů, které dokáží vyhubit živé tvory v celých lokalitách, zemědělcům povoluje ústav spadající pod ministerstvo zemědělství. To je jasný střet zájmů. Podobné brutální zásahy do volné přírody by přitom měly být v kompetenci pouze resortu životního prostředí, který jediný dokáže správně posoudit dopady na ochranu přírody.

Jedinou správnou cestou, jak tyto kompetenční spory jednou a navždy vyřešit, je definitivní zákaz plošného použití jedů ve volné přírodě. Nejen proto, že je to v přímém rozporu se zákonem o ochraně přírody a krajiny, ale hlavně proto, že plošná aplikace těchto brutálních chemikálií dokáže ve zvířecí říši napáchat obrovskou genocidu.

Když to jde v sousedních státech jako Německo, Rakousko či Slovensko, kde je povoleno jen kladení jedu přímo do děr hlodavců, tak nevidím jediný důvod, proč by to nemělo jít u nás. Česká republika by se tak zákazem plošného trávení divokých živočichů opět vrátila mezi vyspělé země. Snad k tomu nebudou potřeba další zbytečné zvířecí oběti.

RNDr. Evžen Korec
ředitel Zoologické zahrady Tábor
předseda Cane Corso klubu ČR