Přeskočit na obsah

/4. 4. 2020/ Folklorní regiony Čech, Moravy a Slezska

Praha – Večery s představením národopisných oblastí České republiky se konají již od roku 2010 v Národopisném muzeu Národního muzea v Praze.

Každou druhou sobotu v měsíci (vyjma května a letních prázdnin) pořádá Národopisné muzeum Národního muzea v Praze cyklus Folklorní regiony Čech, Moravy a Slezska, jejichž součástí jsou nejen přednášky od 17.00 hod., ale také hudební a taneční vystoupení folklorních souborů od 19.00 hod. Některé regiony budou nově obsahovat také prezentaci fotografií a grafik.

Večery v roce 2020:

Přednášku od 17.00 hod. na téma Tradice a současnost lidové hudby na Rokycansku si připravil Zdeněk Vejvoda z Etnologického ústavu AV ČR, který je zároveň uměleckým vedoucím Souboru písní a tanců Rokytí. Soubor vystoupí za doprovodu Malé lidové muziky Rokytka v 19.00 hod.

Přednáška Daniela Drápaly z Filozofické fakulty Masarykovy univerzity v Brně na téma Moravské Záhoří: neprávem ve stínu Valašska a Hané začíná v 17.00 hod. Soubor Haná Velká Bystřice vystoupí v 19.00 hod.

Národopisnou oblast jižních Čech – Doudlebsko od 17.00 hod. představí historik a doudlebský kronikář Jan Šimánek a etnografka Jihočeského muzea Hana Soukupová, Jiří Fikar seznámí návštěvníky se zajímavostmi a výrobou tradičních opasků vyšívaných pavím brkem. V 19.00 hod. vystoupí Národopisný soubor Doudleban.

X