/KOMENTÁŘ/ Měl by slavík z ohňostroje radost? Ten opeřený určitě ne!

Aktualizoval/a dne

Praha – Pomyslný palec dolů dávám spolku Ohňostroj pro Prahu, který zarputile prosazuje v hlavním městě novoroční ohňostroj. Magistrát přitom od pořádání ohňostroje letos upustil, a to hlavně kvůli značnému hluku, který má negativní dopad především na zvířata žijící v metropoli.

Ohňostrojové kanonády také děsily malé děti a staré lidi, protože hluk v mnohém připomínal spíš válečný konflikt než radostné oslavy nového roku. Zdravý rozum tedy na magistrátu konečně zvítězil a Praha letos uvidí namísto ohňostroje jedinečný videomapping promítaný na fasádu zrekonstruovaného Národního muzea.

Organizátoři předcházejících ohňostrojů se však nevzdávají, a proto na začátku října založili spolek Ohňostroj pro Prahu, čímž jen ukazují, že jim jde o jediné: nepřijít o kšeft. Založili kvůli tomu i transparentní účet, aby od lidí vybrali potřebný milion korun, tedy částku, kterou v minulých letech na novoroční ohňostroj přispíval magistrát. To, že se na účtu zatím shromáždilo zhruba 45 tisíc korun, napovídá, že Pražané už o zběsilou kanonádu, která novoroční ohňostroje v minulých letech provázela, zřejmě nestojí. Pořadatelům nepomůže ani to, že je v jejich úmyslu podpořilo několik opozičních zastupitelů hlavního města.

A právě oni přišli s neuvěřitelným nápadem uctít novoročním ohňostrojem památku nedávno zesnulého Karla Gotta, čehož se spolek okamžitě chytil – zřejmě v domnění, že se sveze na vlně emocí, které odchod Mistra provázely napříč celou republikou. Nad tímto nápadem ale musím říct jediné: Chucpe! Nevím, jak by mnohonásobný Zlatý slavík a milovník židovských anekdot na záměr reagoval, ale jedno vím určitě: Mistr moc dobře věděl, proč nechal své jméno zaregistrovat jako ochrannou známku, aby je v budoucnu nezneužívali různí chytráci. 

Měl by slavík z ohňostroje radost? Ten opeřený určitě ne! Zdroj: Pixabay.org.

Na očekávaný úspěch videomappingu by ale měly v metropoli navázat i další kroky. Takové, které vyženou z ulic životu nebezpečnou pyrotechniku, protože tady už začíná jít o lidské životy. Rok co rok býváme svědky desítek těžkých zranění, z nichž mnohá končí trvalými následky pro chodce, kteří měli tu smůlu, že se dostali blízko opilců beztrestně řádících s pyrotechnikou. Když už jsme konečně pochopili, že hlučné ohňostroje do města nepatří, nastal čas říci rozhodné NE! také zběsilému pouličnímu řádění s výbušninami, a to i za cenu změny zákonů. Nelze-li v opilosti používat legálně vlastněnou střelnou zbraň, nechápu, že zákonodárcům vůbec nevadí nebezpečné výbušniny v rukou alkoholem posilněných „výtečníků“.

Nezbývá než doufat, že letošní oslavy nového roku 2020 si svátečně naladění Pražané i návštěvníci hlavního města užijí v poklidu. A že stejný klid bude mít i ptactvo žijící v okolí Vltavy, nad níž se v minulosti klenuly obrazce ohňostrojů, ale současně s tím zněl i nesnesitelný randál, který zvířatům bezpochyby ubližoval. Přeji všem hezké svátky!