Přeskočit na obsah

Cyklisté si mohou vychutnat jízdu Olomouckým krajem

Olomoucký kraj – Cyklisté si nyní mohou doslova vychutnat jízdu Olomouckým krajem. Nevšední ochutnávku jim zprostředkuje nová cyklotrasa Ochutnej Moravu na kole. Na 91 kilometrech je čeká 13 zážitků.

Nová cyklotrasa nabídne cyklistům třináct gurmánských zážitků, kterými si mohou zpestřit svou jízdu. „Cyklotrasa tvoří okruh dlouhý 91 kilometrů. Start i cíl je v Zábřehu na vlakovém nádraží, kde je také půjčovna kol Českých drah. Trasa je však variabilní a každý si ji může zcela přizpůsobit svým zájmům a možnostem. V terénu trasu najdete podle žlutých značek s jejím názvem,“ uvedla Jitka Macháčková, manažerka Mikroregionu Mohelnicko.

Nabídka zážitků je velice pestrá. Cyklisté se mohou těšit na konzervy, uzeniny, ovce, kozy, krávy, koně, prasata, slepice, perličky, husy, daňky, levanduli, müsli, čokoládu, tvarůžky, mléko, zmrzlinu, tvaroh, kefír, sýry a zajímavý výhled do krajiny.

„Soutěživého ducha mohou turisté podpořit sbíráním razítek do hrací karty. Odměnou jim bude pamětní magnetka. Mapu, herní kartu i magnetku mohou získat na každé zastávce, kde jsou na cyklisty připraveni. Trasa je také vybavena dvěma dobíjecími stanicemi pro elektrokola,“ doplnila manažerka Mikroregionu Mohelnicko Lucie Grundová. Razítko obdržíte na dvanácti zastávek ze třinácti.

„Poznat náš region ze sedla kola je skvělá příležitost pro cyklisty samotáře, rodiny s dětmi a klidně i pro seniory. A pokud se takový výlet doplní právě ochutnávkou místních produktů, je také zárukou skvělého cestovatelského zážitku,“ dodal Vladimír Lichnovský, uvolněný člen Zastupitelstva Olomouckého kraje pro
oblast vnějších vztahů a cestovního ruchu.

Na webových stránkách Ochutnej Moravu na kole je kromě mnoha dalších informací týkajících se jednotlivých tras k dispozici také ke stažení Herní mapka, skládací mapa nebo souřadnice GPS. Mapa je k dispozici také v interaktivní podobě. Součástí jsou také informace o možnostech dopravy či ubytování.

Jednotlivé zastávky:

Rodinnou konzervárnu Via Delicia v Zábřehu založil Olin Bezchleba v roce 2011. Inspirací mu byly nejen francouzské lokální trhy, které poznal během působení ve Francii, ale také nález knihy o zavařování z roku 1925. Výrobky zde konzervované neobsahují žádné konzervanty.

Rodinné uzenářství Krušovo uzené maso v Leštině od roku 2010 navazuje na tradiční výrobu z 18. století. Tradiční receptury bez konzervantů, kvalitní maso od místních farmářů a pravý český česnek, to je Krušovo uzené maso.

Ofčí statek Brníčko v Brníčku u Zábřeha má na svědomí bača Michal Hrdlička. Na jeho statku s celou rodinou chovají ovce, ovčácké psy, krávy, koně, prasata, slepice, perličky, husy. Kromě jiného zde vyrábí lahodný ovčí sýr.

Levandulový statek v Bezděkově nabízí voňavou levanduli. V Levandulovém krámku najdou zájemci Expozici o levanduli a prodejnu výrobků. Ve venkovní kuchyni čeká na zájemce levandulové menu. Strávit chvilku v levanduli mohou zájemci mezi lány levandule nebo z altánu stojícího přímo uprostřed lesa. O lány levandulí se starají také ovce jako sekačky trávy a plevele.

Úsovsko a.s. v Klopině nabízí müsli tyčinky Fit, jejichž základem jsou vlastní vypěstovaná jablka z podhorské oblasti. Tyčinky Fit se pyšní výrobním prvenstvím v Československu, neboť jejich výroba započala již v roce 1991.

Rodinná Čokoládovna Troubelice nabízí ručně vyráběnou čokoládu z nejlepších ekvádorských kakaových bobů a slazenou ztuhlou třtinovou šťávou v bio kvalitě.

Farma Holubice v Medlově nabízí nádherný výhled do krajiny. Při dobré viditelnosti dohlédnou návštěvníci až do Medlova, Uničova, na Svatý Kopeček u Olomouce a otevře se před vámi celé panorama Hané. I bez dobré viditelnosti se však můžete pokochat pozorováním daňků v oboře. V rámci cyklistické trasy slouží toto místo jako zastavení s vyhlídkou, na tomto bodě razítko do mapy nezískáte. I přesto stojí za to jej navštívit.

Doubravský dvůr v Července se v minulosti staral jako hospodářský dvůr o zásobování potravinami pro panství Lichtensteinů. Nyní rodina Osičkova chová krávy, a to včetně vlastního krmiva pro krávy na okolních polích. Z vlastního mléka vyrábí v mlékárně sýry, jogurty, tvaroh a vlastní zmrzlinu. Všechny produkty lze koupit přímo ve dvoře.

Tvarůžková cukrárna v Lošticích nabízí originální tvarůžkové moučníky, burgery z tvarůžků, jemný tvarůžkový tatarák a mnoho dalších dobrot z tvarůžků. Chutě tvarůžků lze na místě doplnit vhodně podávanými víny či pivem.

Nezisková organizace Ryzáček, z.s. v Líšnici provozuje hiporehabilitaci a další aktivity spojené s využitím koní. V areálu si můžete nejen koně prohlédnout, ale také si na vedeném koni vyjet do okolní přírody. Spolek pro příznivce koní pořádá také veřejné akce.

Kozí JZD Pobučí se chovu koz věnuje od roku 2012. Stádo sestává především z plemenných anglonubijských koz produkujících mléko bez kozí příchuti. Z mléka zde produkují sýry čerstvé i uzené, jemný tvaroh, nebo kefír. Odběr produktů a také exkurzi s ochutnávkou je možné objednat předem.

Mapa trasy:

Mapa: Ochutnej Moravu na kole. Zdroj: Krajský úřad Olomouckého kraje.
Mapa: Ochutnej Moravu na kole. Zdroj: Krajský úřad Olomouckého kraje.

Videopozvánka:

Videopozvánka: Ochutnej Moravu na kole. Zdroj: Kanál Ivo Zatloukala na Youtube.

X