/6. 1. – 31. 1. 2020/ Hraběcí obory: Odkaz Clam-Gallasů v krajině Jizerských hor

Liberec – Výstava o hraběcích oborách v krajině Jizerských hor bude k vidění během měsíce ledna 2020 ve vestibulu Krajského úřadu Libereckého kraje v Liberci.

Anotace:

Výstava připravená v rámci cyklu Rok Gallasů a Clam-Gallasů libereckým pracovištěm Národního památkového ústavu představí tisíce malých, letitých kamenných menhirů vypínajících se v hlubokých lesích Jizerských hor – pozůstatky někdejších hraběcích obor, v nichž se chovala zvěř. Výstava seznámí návštěvníky s dvěma oborami založenými Eduardem Bedřichem Clam-Gallasem, a to starší Velkou a mladší Heřmanickou, též někdy označovanou jako Nová obora.

Clam-Gallasovské obory jsou pozoruhodnou památkou, která dokumentuje přístup tohoto šlechtického rodu k hospodaření v lesích, ale také um a zručnost jejich stavitelů. Pohybovali se v nelehkém horském terénu a neměli k dispozici prostředky, které máme dnes. Přesto dokázali vybudovat velkolepé dílo,“ uvedla Květa Vinklátová, krajská radní pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.

Společně s expozicí vznikla také kniha, která představí historii obor a další souvislosti. Součástí knihy jsou také historické i současné fotografie společně s přiloženou mapou. Pod knihu se podepsal autorský kolektiv tvořený Renatou Tišerovou, René Bělohradským a Markétou Kavkovou a lze ji zakoupit v e-shopu Národního památkového ústavu.

Vernisáž:

  • 6. ledna 2020, 16.00 hod.

Datum, čas a místo konání:

  • 6. až 31. ledna 2020
  • úterý, čtvrtek a pátek od 8.00 do 16.00 hod.; pondělí a středa od 8.00 do 18.00 hod.
  • Krajský úřad Libereckého kraje, Liberec – vestibul

Vstupné:

  • zdarma