Přeskočit na obsah

/KOMENTÁŘ/ Karanténa dává šampionovi F1 pořádně zabrat. Nezodpovědně doporučuje lidem, aby nechodili do zoo

ČR/svět – Nevím, co přesně vedlo Lewise Hamiltona, šestinásobného šampiona v závodech formule 1, k tomu, aby na sociálních sítích vyzýval lidi, aby přestali chodit do zoo.

Ale jeho apel naznačuje, že ho zřejmě psychicky dost poznamenal nucený pobyt v domácí karanténě. „Když jste teď zavření doma, tak se možná dokážete trochu vžít do pocitů zvířat, která jsou nucena žít v zajetí každý den a přišla o život, jaký měla předtím,“ napsal šampion, který musel do karantény, protože byl v přímém kontaktu s člověkem nakaženým koronavirem. „Prosím, nechoďte v budoucnu už do žádné zoologické zahrady ani cirkusů, protože přesně tuhle věc svými penězi podporujete,“ vyzval všechny šestinásobný mistr světa.

Proti podobným výlevům se ale musím důrazně ohradit! Slova jezdce formule 1 jsou zavádějící především v tom, že zvířata se v zoologických zahradách zpravidla už narodí, a tudíž život ve volné přírodě ani nepoznala. Naznačovat, že pro takové tvory je pobyt v zajetí něčím negativním, je proto nesmysl. Mnoho druhů zvířat, hlavně ze skupiny šelem, narozených v zoo ani ve volné přírodě žít nemůže, vzhledem k tomu, že se v mládí nenaučilo lovit a po vypuštění do volné přírody by velmi rychle uhynulo hlady. Podmínky pro život zvířat v renomovaných zoo jsou co do velikosti výběhů, výživy i veterinární péče výborné. Proto se většina živočišných druhů v zoo dožívá podstatně vyššího věku než ve volné přírodě.

Musím také zdůraznit, že význam zoologických zahrad nespočívá jen v ukazování divokých zvířat lidem, kteří se do divočiny nedostanou. Kromě toho, že přinášejí poznání, jsou zoo na celém světě cenným zdrojem genofondu vzácných zvířat a mají obrovskou zásluhu na záchraně stovek živočišných druhů ohrožených vyhynutím. V této souvislosti musím zmínit například program na záchranu zubra evropského, který realizujeme v ZOO Tábor. Díky němu se naši odchovanci dostanou do přírodních rezervací na několika místech Česka. Podobné programy v dalších českých zoo se významně zasloužily o přežití nosorožce tuponosého severního nebo třeba návrat koně Převalského do původní domoviny v Mongolsku. Tisíce podobných záchranných programů fungují také v zahraničních zoologických zahradách.

Kromě toho mají zoologické zahrady také zásadní význam pro vzdělávání. Doplňují totiž školní výuku. V podstatě každá zoo má vlastní programy pro školy, při nichž se žáci a studenti seznámí s probíranou látkou „naživo“. Dozví se při nich nejen informace o chovaných druzích zvířat, ale i ochraně životního prostředí jako celku.

Rozumím tomu, že nucený pobyt v domácím prostředí a v izolaci od okolí není příjemný. Ostatně psychologové o tom vědí svoje. Zatímco šampion F1 si ale může dovolit ze svých příjmů platit špičkové odborníky, kteří mu jistě pomohou překonat úskalí nucené karantény, na celém světě jsou statisíce lidí, kteří si to dovolit nemohou. A přesto nemají zapotřebí nahlas kňučet jako rozmazlené děcko a obviňovat kohokoliv jenom proto, že se dostali do nepříjemné situace, se kterou se teprve všichni učíme žít.

Podobné chování není hodno „celebrity“ takového formátu, jakou Lewis Hamilton bezpochyby je. I proto smekám pomyslný klobouk před stovkami obyvatel ČR, kteří se dokážou s nucenou karanténou vyrovnat lépe než rozmazlená hvězda.

Děkuji mnoha příznivcům zoo, kteří nám i v této těžké situaci pomáhají. Každý příspěvek, byť i velmi drobný, například sponzorování některého ze zvířat, má v tuto chvíli mnohem vyšší cenu než za normálních okolností. Jste úžasní, že jste s námi i v těchto těžkých dobách.

RNDr. Evžen Korec
ředitel Zoologické zahrady Tábor
předseda Cane Corso klubu ČR

Štítky:
X