Přeskočit na obsah

Oslavte Den Země digitálním úklidem

RNDr. Miroslav Kubásek, Ph.D., technický realizátor projektů ZmapujTo, Ukliďme Česko a Kam s ním? a digitální úklid 22. dubna 2020. Zdroj: Ukliďme Česko z. s.

ČR/svět – Oslavte Den Země, který připadá na 22. dubna, digitálním úklidem. I virtuální svět ovlivňuje svým znečištěním svět reálný.

Je 22. dubna 1970 a v San Franciscu se slaví první Den Země s cílem přenést ekologické otázky do politických kruhů. Tato úspěšná akce se stává podnětem k založení Americké agentury pro ochranu životního prostředí a k přijetí několika klíčových ekologických zákonů. Ke Dni Země se postupně přidávají různé země světa, včetně České republiky v roce 1990, a v roce 2020 oslavujeme již padesáté výročí tohoto významného dne.

Zaměřeno na digitální úklid

Letošní oslavy Dne Země se zaměřují na digitální úklid. Ať chceme nebo ne, elektronika dnes tvoří nedílnou součást domácností a pracovního prostředí. Málokdo s dnešními moderními technologiemi v podobě neomezených úložišť nebo velkokapacitních disků takový úklid provádí. Vždyť je jednodušší navýšit kapacity, nežli se věnovat „bordelu“, který se nám během let nastřádal. A přesně proto je dnešní jubilejní Den Země věnován právě digitálnímu znečištění.

„Nouzová situace nám letos znemožnila uklidit Česko při organizovaných dobrovolnických úklidech. Proto se rádi přidáváme k digitálnímu úklidu a pomůžeme životnímu prostředí alespoň touto formou,“ říká Miroslav Kubásek ze spolku Ukliďme Česko a dodává: „Konkrétní tipy na digitální uklízení najdete na našem facebooku www.facebook.com/UklidmeCesko.“.

Quo vadis… digitálně…

Letošní svátek má jeden praktický cíl, a to uspořádání digitálního prostředí a smazání všech nepotřebných dat a informací. A v čem může něco tak obyčejného jako mazání dat pomoci? Nepotřebné aplikace a programy mohou podstatným způsobem zatěžovat výkon telefonu nebo počítače. Ty mohou být po jejich odinstalaci i několikanásobně rychlejší. V případě mobilních telefonů může dojít také k delší výdrži baterie. Při vyhledávání souborů dojde k rychlejšímu vyhledávání, tedy k nižší spotřebě energie.

Kromě spotřebované energie se na využívání přehlcené, nepřehledně uspořádané nebo oběma způsoby zaneřáděné elektronice podepíše také spotřeba času a lidské práce. Stačí si jen vybavit, kolik negativních emocí dokáže vypustit jeden nedohledatelný soubor? Stres, úzkosti, nervozita, roztěkanost, rozmrzelost, se mohou v důsledku digitálního úklidu proměnit v lepší efektivitu, lepší náladu a větší časovou svobodu. A kdo ví, třeba se objeví i skryté poklady, třeba zapomenuté soubory s nápady, dávno ztracené fotografie nebo videa.

Jak se zapojit

Pokud se chcete zapojit, vyčistěte svoje zařízení od zbytečných dat – staré fotografie, filmy, nepoužívané programy/aplikace, nepřečtené/nepotřebné e-maily, kontakty,… zkrátka projděte svou elektroniku a smažte, co již není potřeba. Na závěr nezapomeňte (samozřejmě, pokud chcete) množství dat v MB nebo GB, které jste odstranili, zaregistrovat na webu digital.worldcleanupday.org. Zúčastnit se můžete i v případě, že nevíte přesné údaje, stačí si v dotazníku vybrat ze tří dalších objemů o velikosti 100 – 200 MB v případě malého úklidu, většího úklidu o velikosti 0,5 GB a rozsáhlého úklidu s 10 GB.

Do akce se mohou zapojit nejen jednotlivci, ale také firmy.

Digitální úklid 22. dubna 2020. Zdroj: Ukliďme Česko z. s.
Digitální úklid 22. dubna 2020. Zdroj: Ukliďme Česko z. s.

Odkazy

X