Jihočeský kraj – Českobudějovický festival výtvarného umění ve veřejném prostoru Umění ve městě je ve svém 13. ročníku zaměřen na téma Voda – Aqua. Díla vystavujících umělců jsou jsou k vidění na různých místech v Českých Budějovicích, Bechyni, Hluboké nad Vltavou, Týně nad Vltavou a Veselí nad Lužnicí.
Výstavní projekt Umění ve městě v roce 2020 přináší výtvarné umění do pěti lokalit. Letošní ročník věnující se tématu vody představí pětadvacet instalací od třiadvaceti výtvarníků. „Během let jsme do Českých Budějovic postupně přivezli téměř kompletní českou sochařskou špičku, zavedené autory i talentované absolventy uměleckých škol. Později jsme působnost rozšířili i za hranice jihočeské metropole a začali vystavovat v dalších městech regionu – Hluboké nad Vltavou, Veselí nad Lužnicí, Bechyni, Černé v Pošumaví, Týně nad Vltavou nebo Lipně,“ uvedl iniciátor a kurátor akce Michal Trpák.
Třináctý ročník projektu přináší koncepční změnu. Od letošního ročníku ponesou jednotlivé ročníky hlavní téma a klíč k interpretaci. Současně s tím budou mít také svůj název. Název letošního ročníku se věnuje jednomu z nejdůležitějších témat, kterým je voda.
„Byla to jasná volba,“ komentuje výběr Michal Trpák, „voda, respektive její vzrůstající nedostatek je dnes jedním z hlavních společenských témat vůbec a setkáváme se s ním doslova každý den. Proto chceme ukázat, jakým způsobem ho české umění reflektuje, od hravosti po intervence s ekologickým přesahem. Ale jsou tu i jiné důvody. Vždyť přirozenou spojnicí všech míst, kde se festival letos odehrává je řeka Vltava, jinými slovy zase voda,“ naznačuje, „a kromě toho nám zkušenost ukázala, že v minulosti měly největší úspěch často realizace, které právě nějak s vodou souvisely.“
Vystavená díla:
Lukáš Rais: Pár – kov
Rabštejnská věž – před vchodem, Panská 14/5, České Budějovice
Alexandra Koláčková: Sedáky – beton, keramika
Rabenštejnská věž – dvorek, Panská 14/5, České Budějovice
Libor Hurda: Čekání na vodu – kov
Piaristické náměstí, České Budějovice
Martin Rajčan: Ahoj a někdy zas… – dřevo
Slepé rameno Malše, České Budějovice
Zdeněk Ruffer: Stopy na vodě – plast
Slepé rameno Malše, České Budějovice
Dominika Kunzová: Láska – landscaping
Park u sportovní haly, České Budějovice
Jan Kaláb: Point Spaceship – překližka
Slepé rameno Malše, České Budějovice
Loran Assad: Mobiliář – beton
Soutok Malše a Vltavy, České Budějovice
Miroslav Vodák: Lifeguard – dřevo
Zátkovo nábřeží, České Budějovice
Jan Kec: Peace
Malše u DK Slavie, České Budějovice
Tomáš Medek: Cloud – plast, 3D tisk
Malše – pod Modrým mostem, České Budějovice
Josefína Jonášová: Sekyra – Sakura – laminát a dřevo
Malše – Malý jez, České Budějovice
Jaroslav Koléšek: Tritón – kámen
Vodárenská věž, České Budějovice
Jan Dostál: Vlákna – kov
Náměstí Přemysla Otakara II., České Budějovice
Benedikt Tolar: Aj vana bí… – kov
Lannova třída, České Budějovice
Linda Wrong: Nemesis – recyklovaný plast
Restaurace Naše farma, U Černé věže, U Černé věže 300/15, České Budějovice
Petr Nikl: Z jedné vody načisto (obrazy / partnerská výstava)
Rabenštejnská 2020, Panská 207, České Budějovice
František Svátek: Fontána – Koupání – pískovec
Technologický dvůr, U Voříškova dvora 2743, České Budějovice
Jakub Štark: Geometrie vody – malba
E. Rošického – sídliště Máj, České Budějovice
Nikola Emma Ryšavá: Mořská panna – beton
přístav Hluboká nad Vltavou
Jiří Kačer: Fragment – pískovec
Munický rybník, Hluboká nad Vltavou
Michal Trpák: Sinusoida – 3D tisk, beton
Prostor před Kulturním domem Veselí nad Lužnicí, Třída Čs. armády 560, Veselí nad Lužnicí
Anna Krninská: Pádlař – dřevo
Ponton Lužnice u Kulturního domu Veselí nad Lužnicí, poblíž Třída Čs. armády 560, Veselí nad Lužnicí
Michal Trpák: Kapka – beton, skleněná mozaika
Ponton Vltava, Týn nad Vltavou
František Svátek: Coccola – mramor
Bechyně, AJG – Mezinárodní muzeum keramiky Bechyně, Zámek čp. 135, Bechyně
Datum, čas a místo konání:
- červen až září 2020
- sochy umístěné ve veřejném prostoru měst jsou přístupné bez omezení, sochy umístěné na ostatních místech je možné navštívit dle otevírací doby