Byt na inzerát

O představení:

Odkvétající varietní umělkyně Georgette pronajímá ve svém pařížském bytě pokoje. A tak spolu na jedné adrese bydlí ještě klavíristka Jeanine, malířka Jacqueline a služebná Marie-Louisa. O tom, že soužití žen takto rozdílných temperamentů není jednoduché, nás přesvědčí expozice hry. Všechny obyvatelky bytu se proto nezávisle na sobě rozhodnou radikálně změnit život a všechny (opět bez vědomí těch ostatních) si podají inzerát.

Účinkují:

 Hrají: Adéla Gondíková (Jacquelina), Ivana Andrlová/Veronika Jeníková (Jeanina), Marcela Nohýnková/Vlasta Žehrová (Georgette), Lucie Svobodová/Olga “Háta” Želenská (Marie-Louisa), Martin Zounar/Roman Štolpa (Spartakus), Marcel Vašinka (Bertrand), Zbyšek Pantůček (Bernard), Filip Tomsa/Martin Sobotka (Jean)

Autor divadelní hry: Marc Camoletti

Režie: Marie Lorencová

Garderoba: Eva Eichlerová, Radka Textorová

Technik: Ivan Naumovič, Martin Cibula, Petr Christel, Martin Šicman

Datum, čas a místo konání:

19. února 2019 od 19.00 do 21.15 hod.
Besední dům Vyškov

Vstupné:

od 175 Kč

Anno domini 1918 – osudy, příběhy a výročí zlomového letopočtu

Celoroční cyklus s předními odborníky na historii, umění, vojenství i politiku v Galerii Středočeského kraje GASK.

Program: 

13. ledna 2018: Český rok 1918 – Vítězství i porážka – Beseda s historikem Jiřím Rakem o tom, co přinesl našemu národu rok 1918.

24. února 2018: Gustav Klimt a Egon Schiele – Připomínka stoletého výročí úmrtí dvou rakouských umělců, kteří měli zásadní vliv na vývoj moderního umění v Evropě a kteří byli mnoha okolnostmi spojeni s českým prostředím.

24. března 2018: Svatý Václav a Jan Hus – Svár dvou mučedníků mezi dvěma světovými válkami – Přednáška Petra Černaje o konkurenci svatováclavské a husovské tradice v období první republiky.

21. dubna 2018: Sto let od smrti Jana Preislera – Ohlédnutí za životem a dílem velkého českého malíře Jana Preislera s historičkou umění Vandou Skálovou.

12. května 2018: Emil Radok – Sto let od narozeníPoněkud ve stínu svého slavného bratra Alfreda ocitá se divadelník, filmař, malíř a teoretik Emil Radok, od jehož narození uplyne v roce 2018 100 let.

9. června 2018: Bohumil Konečný – Sto let od narození – Život a dílo pozoruhodného ilustrátora, grafika a malíře, znovu objeveného retrospektivní výstavou v Obecním domě před deseti lety.

8. září 2018: Sto let od smrti Bohumila Kubišty – Výklad přední historičky umění Mahuleny Nešlehové o životě a díle jednoho z nejvýznamnějších českých malířů 20. stoeltí.

13. října 2018: Česká armáda za první republikyOdborník na vojenskou historii Eduard Stehlík bude hovořit o dějinách československé armády.

17. listopadu 2018: Pomníky a zapomníky – S historikem Zdeňkem Hojdou si budeme povídat o stavění a bourání pomníků v Čechách.

8. prosince 2018: Vánoce za první republiky – Kulturně-politický pohled na to, ajk byly pojímány vánoční svátky od vzniku Československé republiky.

Pozvánka: Anno Domini 1918. Zdroj: GASK - Galerie Středočeského kraje, p. o.
Pozvánka: Anno Domini 1918. Zdroj: GASK – Galerie Středočeského kraje, p. o.

Opavské divadlo láká na Fausta

Opava – Významný kulturní zážitek by si neměli nechat ujít lidé, kteří navštěvují Slezské divadlo v Opavě. Jeho ředitel Jindřich Pasker a šéfka opery Jana Andělová tak zvou na premiéru Goethova Fausta. Na základě libreta Romana Groszmanna v choreografii Valerije Globy se odehraje už zítra, v neděli 8. února od 19.00 hodin v Opavě.

Příprava na Goethova Fausta. V popředí Adéla Kvochová a Marek Kocák. Foto: Slezské divadlo Opava.
Příprava na Goethova Fausta. V popředí Adéla Kvochová a Marek Kocák. Foto: Slezské divadlo Opava.

Faust je legendární postava vzdělance, který uzavřel smlouvu s ďáblem. Legenda je německého původu, ale rozšířila se i do dalších evropských zemí. Příběh o doktoru Faustovi a jeho smlouvě s Mefistofelem je od 16. století jedním z nejčastěji zpracovávaných námětů v evropské literatuře.
Slezské divadlo Opava se zkoušelo již v minulých dnech, ale v neděli se uskuteční dlouho očekávaná premiéra. Samotné představení bude řídit Brigita Prokešová. Starého Fausta ztvární Tomáš Hoš, v alternaci Martin Tomsa, mladého Fausta pak zahraje také Tamáš Hoš, v alternaci pak Michal Klapetek mladší. O bohatý kulturní zážitek se pak postará také úchvatně zpívající chór.
Představení mohou lidé zhlédnout v premiéře v neděli 8. února od 19.00 hodin. Další představení se pak uskuteční v úterý 10. února nebo 24. února, vždy od 19.00 hodin.

Příprava na Goethova Fausta. Na fotografii Valerij Globa, Monika Globa, Patrik Ščasnovič a Marek Kocák. Foto: Slezské divadlo Opava.
Příprava na Goethova Fausta. Na fotografii Valerij Globa, Monika Globa, Patrik Ščasnovič a Marek Kocák. Foto: Slezské divadlo Opava.