duben 2019

2019čt25dub18:00Poezie & Jazz: Sylvia Plath - Ariel18:00 Galerie Drahomíra Pořadatel: Galerie Drahomíra Typ akce:OstatníKraj:Karlovarský kraj

Čas

(čtvrtek) 18:00

Místo

Galerie Drahomíra

Vítězná 50, 360 09 Karlovy Vary

Podrobnosti události

O události:

Cyklus Poetické skupiny Drahomíra a hudební skupiny Jazz Apetit představí básně americké tragicky zemřelé básnířky, autorky románů, povídek a knih pro děti Sylvie Plath (1932 – 1963).

Anotace:

Za života vyšla autorce jen první sbírka, další včetně sebraných básní postupně po její smrti. Nejznámější je jako básnířka, ale známá je také pro své poloautobiografické dílo The Bell Jar (v češtině Pod skleněným zvonem), popisující její zápas s klinickou depresí, zmatkem v sobě a celoživotní neschopností vyrovnat se se smrtí otce, která ji velmi zasáhla.

Sbírka Ariel, vydaná dva roky po smrti v roce 1965, patří k nejslavnějším angloamerickým básnickým knihám dvacátého století. K jejímu kultovnímu statusu přispěl samozřejmě nemalou měrou příběh obestírající její vydání – mladá, nadějná, půvabná básnířka, zmítaná od dětství úzkostmi a depresí, si po rozpadu svého manželství vzala život, texty z její pozůstalosti pak vydal její manžel a otec jejích dvou dětí, básník Ted Hughes. Vedle toho ale stojí především síla její poezie – sugestivní, intenzívní, krutě pravdivé a tragicky existenciální verše vypovídají bez iluzí a obnaženě o autorčině vidění tohoto světa a jejího života v něm. K věhlasu autorčiny poezie v českém kontextu pak bezesporu přispěly překlady Jana Zábrany, pro něhož Plathová představovala velké, uhrančivé téma. Překladu sbírky Ariel se věnoval bezmála dvacet let.

Datum, čas a místo konání:

  • 25. dubna 2019, 18.00 hod.
  • Galerie Drahomíra

Vstupné:

  • dobrovolné

Pořadatel

Galerie Drahomíra