duben 2019

2019ne14dub10:0017:00Tatrhy Liberec a Krajský Den země10:00 - 17:00 Pořadatel: Magistrát města Olomouc Typ akce:Hudba,Trhy, Veletrhy, JarmarkyKraj:Liberecký kraj

Čas

(Neděle) 10:00 - 17:00

Podrobnosti události

O akci:

Food market, design a móda, bleší trh, hudba i divadlo společně s ekovýchovnými aktivitami pro děti, opravárenskými dílnami a TEDx Kino zpestří Park Clam-Gallasů v Liberci.

Datum, čas a místo konání:

  • 14. dubna 2019, 10.00 až 17.00 hod.
  • Park Clam-Gallasů, Komenského ulice, Liberec

Tisková zpráva:

Kraj a Tatrhy chtějí opravit planetu

Jarní tatrhy propuknou druhý víkend v dubnu v parku u libereckého zámku. Oblíbená akce se po roce vrací do Liberce a pořadatelé slibují řadu novinek a překvapení. Originální komunitní trhy, které za poslední roky přilákaly na nečekaná místa v Liberci a Jablonci tisíce lidí, otevírají svou sezónu v dubnu s bohatým programem a řadou novinek. Jarní Tatrhy se poprvé spojí s oslavou Dne Země, který pořádá Liberecký kraj. Na akci se podílí i Statutární město Liberec.

„Krajský Den Země je příležitost představit neziskové organizace, které se zabývají ochranou přírody a životního prostředí,” popisuje Jiří Löffelmann, člen rady kraje pověřený řízením rezortu životního prostředí, zemědělství a rozvoj venkova. „Spojení s Tatrhy je docela přirozené, není to komerční akce a dlouhodobě se v jejich programu podobná témata objevují,“ dodává.

Tatrhy jsou unikátní především kombinací festivalu jídla, design marketu, hudby a blešího trhu. U příležitosti Dne Země se ale přidá řada novinek.

„Vytvořili jsme celou novou zónu řemeslníků a služeb, kde vám opraví vaše rozbité věci, popisuje některé novinky jedna z pořadatelek Tatrhů Klára Kašparová. „Věci, když doslouží, tak se mohou buď Opravit, nebo vyhodit. A to je i téma letošního ročníku.“

Kromě oblíbených bister a designérů z celé republiky tak na Tatrzích najdete i ukázku elektroautomobilu Tesla nebo stan oblíbených přednášek z konference TED. Těšit se můžete také na dílny a atrakce pro děti i dospělé.

Jedinečný by měl být také koncert harfenistky Barbory Plaché, která koncertovala i pro dánského a švédského krále a patří k evropské špičce.

Tatrhy a Den Země začínají v neděli 14. dubna od 10:00 a budou trvat celý den. Akce se koná v parku Clam-Gallasů a zahradách libereckého zámku, hned vedle Šaldova náměstí.

Témata

Opravit, nebo vyhodit?: Téma letošního ročníku Krajského Dne Země se odráží v sekci opravárenských dílen, kam si lidé přinést své rozbité věci. Chybět nebude liberecká Zašíwárna, opravna elektroniky nebo jízdních kol. Program vznikl ve spolupráci s Libereckým krajem a chce umožnit lidem nevytvářet nový odpad a používat věci jak dlouho to jen jde.

TEDx Liberec: Součástí programu bude i stan konference TED, který připravují organizátoři jeho liberecké odnože v čele s Terezou Svatoňovou. Moderní TED vznikl v roce 2001 a posláním konference je šířit do světa významné myšlenky a poznatky z vědy, techniky, vzdělávání i politiky. Jeho liberecká verze TEDxLiberec se bude konat v červnu a stan na Tatrzích bude sloužit jako malá ochutnávka.

Koncert Barbory Plaché: Barbora Plachá je přední česká harfenistka, s bohatou historií koncertů po celé Evropě. Hrála pro belgického i norského krále a je držitelkou řady mezinárodních ocenění. Na Tatrzích zahraje výjimečný koncert pod širým nebem od 11:00 a na své si přijdou nejen milovníci vážné hudby.

Den Země: První oslavy Dne Země proběhly na popud amerického aktivisty Johna McConella v roce 1970 a každoročně se k němu připojují lidé ze 193 zemí světa. K jeho vzniku přispěla havárie ropné plošiny společnosti Union Oil, při které se v roce 1969 na kalifornské pobřeží vylily tisíce tun ropy. Následky katastrofy aktivovaly americkou veřejnost a na její nátlak byly přijatá řada zákonů na ochranu životního prostředí a ekologická témata se dostala do širšího společenského povědomí.

Tatrhy: Myšlenka projektu vznikla v roce 2016 a o rok později se skupinka dobrovolníků rozhodla uklidit zanedbaný parčík v centru Liberce a uspořádat tu první Tatrhy. Podstatou akce je smíchání festivalu jídla, s design marketem, bleším trhem a kulturou. Trhy se navíc odehrávají pokaždé na jiném místě. Za poslední dva roky už se konaly na vlakovém nádraží, uprostřed jabloneckého sídliště a dokonce i v bývalých jatkách v německých Drážďanech. Z akce pro pár známých se velice rychle stala událost pro tisíce lidí a letos poprvé na nich najdete více jak stovku stánků a atrakcí.

Zdroj: Tatrhy, z.s.

Pořadatel

Magistrát města Olomouc Horní náměstí 583, 779 11 Olomouc

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *