duben 2019

2019so27dub17:00Těžba uranové rudy v Československu a východním Německu17:00 Muzeum Královská mincovna Jáchymov Pořadatel: Muzeum Karlovy Vary Typ akce:Vzdělávací akceKraj:Karlovarský kraj

Čas

(Sobota) 17:00

Místo

Muzeum Královská mincovna Jáchymov

Podrobnosti události

O přednášce:

Přednášející Klára Pinerová z Ústavu pro studium totalitních režimů přiblíží období těžby uranové rudy na obou stranách Krušných hor.

Anotace:

Již během druhé světové války si začali představitelé Sovětského svazu uvědomovat důležitost uranové rudy pro jaderný výzkum. Jedním z jeho nejvýznamnějších problémů byl nedostatek nalezišť uranové rudy na jeho území, a proto se během války horečnatě pracovalo na studiích a analýzách zpravodajských služeb o velikosti a významu zdrojů přírodního uranu v různých oblastech i mimo jeho území. Mezi zeměmi s výskytem uranu nechybělo ani Československo a Německo, kde se vyskytovala ložiska této strategické suroviny. Přednášející osvětlí, jakými způsoby byly pracovní síly v regionech okolí měst Jáchymova, Johanngeorgenstadtu a Sneebergu získávány a vysvětlí důvody, proč obě země přistoupily ke zcela jiné strategii. Zatímco v Československu kromě civilních pracovníků v dolech pracovali i vězni, v NDR pracovali výhradně civilní pracovníci.

Datum, čas a místo konání:

  • 27. dubna 2019, 17.00 hod.
  • Muzeum Královská mincovna Jáchymov

Pořadatel

Muzeum Karlovy Vary